Postawa obywatelska

Postawa obywatelska

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w w Dniach Ostatnich zachęca swoich członków do tego, by byli dobrymi obywatelami w krajach swojego zamieszkania. Dwunasta Zasada Wiary Kościoła głosi: „Wierzymy w posłuszeństwo królom, prezydentom, władcom i rządom; w przestrzeganie, poszanowanie i poparcie dla prawa”.

Święci w dniach ostatnich wierzą ponadto, że „żaden rząd nie może istnieć w pokoju bez wytyczenia takich niepogwałcalnych praw, co zabezpieczą każdej osobie wolność sumienia”.

Państwo obywatelskie najlepiej działa na zasadach partnerstwa, gdy ludzie i rządy współpracują dla wspólnego dobra.

Być dobrym obywatelem oznacza także mieć wkład w dobrostan własnej społeczności lokalnej. Ogólnie mówiąc, święci w dniach ostatnich postrzegają siebie jako część społeczeństwa i starają się działać na jego rzecz. Wielu z nich udziela się jako wolontariusze w instytucjach publicznych takich jak organizacje charytatywne, szkoły, stowarzyszenia i kluby. Często służą w schroniskach i szpitalach, a także wydają darmowe posiłki. Chcą znać bieżące problemy i głosować na uczciwych kandydatów.

Być obywatelem oznacza zatem aktywność w społeczeństwie, które potrzebuje zaangażowania, a nie izolowania się. Określenia związane ze zjawiskami społecznymi często pojawiają się w naszym języku politycznym: społeczeństwo cywilizowane, społeczny, uprzejmość, obywatel, prawa obywatelskie — one wszystkie wskazują na sposób, w jaki odnosimy się do siebie w jakimś wspólnym przedsięwzięciu. To bardziej kwestia kultury niż prawa. Bardziej chodzi tu o obowiązek niż o wymóg.

społecznymi

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj następujące artykuły:

Citizenship and Conscience [Działania obywatelskie i sumienie]

Civil Society and the Church [Społeczeństwo obywatelskie a Kościół]

What Religious Freedom Requires of Us [Jakie wymagania stawia nam wolność wyznania]